امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 24 May , 2019
امروز : جمعه, ۳ خرداد , ۱۳۹۸ - 20 رمضان 1440
شناسه خبر : 4383
  پرینتخانه » آخرین اخبار, شورا تاریخ انتشار : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵ | ارسال توسط :

۸ چهره سرشناس رشت از وزیر کشور تقاضا کردند: قانونا به مساله انتخاب شهردار ورود کنید

طبیعی است همان قدر که از سوی شورای شهر تعلل و کم کاری و ناتوانی صورت گرفته همان قدر هم از سوی استانداری و وزارت کشور تسامح، انفعال و عدم پیگیری به عمل آمده است. موضوع از این که رشت شهردار متخصص، صالح ، بومی و با برش داشته باشد یا نداشته باشد عبور کرده به مسأله حیثیتی تبدیل شده است. مساله این جاست وزارت کشور اداره یکی از بزرگترین شهرهای کشور را به حال خود رها کرده و چشم از آن بسته است.”

۸ چهره سرشناس رشت از وزیر کشور تقاضا کردند: قانونا به مساله انتخاب شهردار ورود کنید

راه گیلان: گیلان تیتر نوشت: بعد از درخواست ۲۰ فعال مدنی رشت مبنی بر عذرخواهی و استعفای دسته جمعی اعضای شورای شهر یا انحلال این شورا به خاطر عدم توانایی در انتخاب شهردار ، اینک در تازه ترین واکنش به این نابسامانی در شهر، ۸ چهره سرشناس شهر طی نامه ای از وزیر کشور خواستند که ” به طور قانونی و با توجه به تمام خصوصیات یک شهردار مدیر و مدبر و کار بلد و بومی به مسأله ورود کرده و به این سوء مدیریت ها پایان دهد”
دکتر ناصر عظیمی، پژوهشگر و استاد دانشگاه، دکتر مژگان خاکپور، معمار و مدرس دانشگاه گیلان، فرشته تالش انساندوست، فعال امور اجتماعی، مهندس محمد مهدی الطافی، نائب رئیس دوره اول شورای شهر رشت ، مهندس رضا رضایی راد، مدیر مسئول مجله معماری و شهرسازی، فرامرز طالبی، پژوهشگر و موزه دار و سردبیر نشریه موزه ها، مهندس مرتضی شگفت، شهردار اسبق رشت و پوراحمد جکتاجی، پژوهشگر و مدیر مسئول نشریه گیله وا امضا کنندگان نامه ای با عنوان “رشت، کلان شهر بی کلانتر” بودند که خطاب به “مقام عالی وزارت کشور جناب اقای رحمانی فضلی” و با رونوشت به استاندار گیلان و نمایندگان شهرستان رشت در مجلس و شورای شهر رشت از رحمانی فضلی خواستند که سریعا اقدام قانونی کند.
در این نامه آمده است: ” نزدیک به ده ماه است که شهر رشت فاقد شهردار است و طبیعی است تمام تحولات و تحرکات شهری در سطح کلان و مهم تعطیل و شهر در رکود و سکون مطلق از توسعه بازمانده است. با توجه به این که شهر رشت جزو اولین شهرهای صاحب بلدیه و از بزرگترین مراکز استان های پیشرو در کشور و شهر اولین ها بوده و زمانی به دروازه اروپا شهرت داشت از شهرهای نشان دار کشور است که باید به صورت یک شهر ملی به آن نگاه کرد.” این نامه خاطرنشان‌می سازد: “اینک این سوال پیش می آید که به هر دلیل عیان و نهان، اعضای شورای شهر رشت قادر به انتخاب شهردار نباشند مردم شهر چه گناهی دارند که ماه ها در بی نظمی، آشفتگی و وضعیت نابسامان کلافه کننده سر می کنند؟ تبعات این وضعیت هم اکنون دامن وزارت کشور و استانداری گیلان را هم گرفته و به زیر سوال برده است. مردم می گویند دون شأن وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران است که یکی از شهرهای قدیمی و بزرگ و نشان دار تمدنی زیر مجموعه خود را بدون شهردار رها کرده است. از استانداری گیلان و شخص استاندار بعید است نزدیک به یکسال نماینده عالی اجرایی دولت در مرکز استانی باشد که اساساً شهردار ندارد! این نوع مدیریت سخت زیر سوال شهروندان رشتی است. طبیعی است همان قدر که از سوی شورای شهر تعلل و کم کاری و ناتوانی صورت گرفته همان قدر هم از سوی استانداری و وزارت کشور تسامح، انفعال و عدم پیگیری به عمل آمده است. موضوع از این که رشت شهردار متخصص، صالح ، بومی و با برش داشته باشد یا نداشته باشد عبور کرده به مسأله حیثیتی تبدیل شده است. مساله این جاست وزارت کشور اداره یکی از بزرگترین شهرهای کشور را به حال خود رها کرده و چشم از آن بسته است.”
و در پایان این نامه حرف نهایی دلسوزان شهر تاکید می شود:” حداقل انتظار اهالی شهر این است قبل از فرا رسیدن یک سالگی بی شهرداری این شهر، وزارت محترم کشور به طور قانونی و با توجه به تمام خصوصیات یک شهردار مدیر و مدبر و کار بلد و بومی به مسأله ورود کرده به این سوء مدیریت ها پایان دهد. با آرزوی روزی که هر شهروند ایرانی شهردار شهر خود باشد.”
این‌نامه درست فردای روزی به نگارش درآمد که استاندار گیلان به مناسبت روز شوراها در حالتی طبیعی که انگار در این شهر هیچ اتفاقی نیفتاده با اعضای شورای شهر رشت دیدار کرد. در آن دیدار به نقل از خبرگزاری ایرنا امیرحسین علوی بدون اینکه کوچک ترین تقصیر را متوجه شورای شهر کند گفت: ” دخالت های مختلف در کار شورای اسلامی شهر رشت در انتخاب شهردار خلل ایجاد کرد.” البته این گفته رییس شورای شهر تاحدودی درست است اما وی هیچگاه اشاره نکرد که تسلیم این فشارها شدن و عدم استقلال فکری و تصمیم گیری اعضای شورای شهر تاچه اندازه در روند کار خلل ایجاد کرده است. این حرف ها در حالی زده شد که استاندار گیلان که مدتی است تحت فشار افکار عمومی و فعالان مدنی برای ورود به ماجرای عدم انتخاب بزرگ ترین و مهم ترین شهرِ استان تحت زعامتش است در واکنش به این سخنان گفت: ” بدون دخالت و اعمال نظر در وظایف ذاتی شورا آمادگی کمک و مشورت بر مبنای تصمیمات شورا را دارم… مردم رشت که به شهر اولین ها شهره است انتظار دارند تکلیف مدیریت شهری مشخص و بی ثباتی و عمر کوتاه مدیران شهری پایان یابد” اینگونه بود که استاندار از کنار مهم ترین معضل شهر رشت به راحتی گذشت و همه را به آینده ای نامعلوم حواله کرد.
بی شهردار بودن شهر رشت می رود که به یک سالگی برسد. خیلی از کارهای این شهر به خاطر نداشتن شهردار روی زمین مانده است و به عبارتی ۱۱ عضو شورا ، امور یک میلیون شهروند این شهر را به امان خود رها کردند. اعتراضات درحال گسترش است و آینده یکی از مهم ترین شهرهای ایران در هاله ای از ابهام قرار دارد.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.