×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
رتبه ۲۵ بالاترین نرخ تورم کشور برای گیلان

راه گیلان: معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در فروردین امسال به ترتیب حدود ۳۰ درصد و ۲۷ درصد است، گفت: استان گیلان در این ماه، در بین ۳۱ استان، دارای رتبه بیست و پنجم بالاترین نرخ تورم کشور است.

وحید طیفوری در گفت وگو با ایسنا – منطقه گیلان، از انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم فروردین ماه ۹۸ کشور و گیلان خبر داد و اظهار کرد: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع‌آوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت براساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.

وی افزود: براساس شاخص قیمت به دست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم کل»(مقایسه تغییر قیمت ۱۲ ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوک‌های قیمتی در کوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش‌بینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می‌شود و لازم است متناسب با هر هدف نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در فروردین به ترتیب ۳۰٫۶ درصد و ۲۷٫۹ درصد است، گفت: استان گیلان در این ماه، در بین ۳۱ استان، دارای رتبه بیست و پنجم بالاترین نرخ تورم کشور است.

طیفوری خاطرنشان کرد: بالاترین نرخ تورم کشور مربوط به استان کردستان با ۳۶٫۵ درصد و کمترین مقدار مربوط به استان کرمان با ۲۵٫۴ درصد بوده است. همچنین چهار استان مجاور گیلان، یعنی استان‌های قزوین، زنجان، مازندران و اردبیل به ‌ترتیب دارای رتبه‌های هجدهم، بیستم، بیست و سوم و بیست و ششم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه پانزدهم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.

وی اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان به ترتیب ۴۴٫۹ درصد و ۴۲٫۷ درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۲۴٫۹ درصد و ۲۲٫۸ درصد بوده است.

این مقام مسئول درخصوص نرخ تورم شهری خاطرنشان کرد: این نرخ در کل کشور و استان در فروردین به ترتیب ۳۰٫۲ درصد و ۲۷٫۷ درصد است.

وی به نرخ تورم روستایی نیز اشاره کرد و ادامه داد: این نرخ در کل کشور و استان در فروردین به ترتیب ۳۲٫۶ درصد و ۲۸٫۵ درصد بوده است. همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه ‌به نقطه فروردین سال جاری در کشور و استان به ترتیب برابر ۵۹٫۴ درصد و ۵۵٫۷ درصد است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان یادآور شد: بررسی تغییرات شاخص قیمت فروردین سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر چهار درصد و در استان برابر ۴٫۲ درصد بوده است.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد