امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 24 May , 2019
امروز : جمعه, ۳ خرداد , ۱۳۹۸ - 20 رمضان 1440
شناسه خبر : 4578
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۶ | ارسال توسط :

اندراحوال پیاده روی های استاندار گیلان

نمی دانم کدام شیر پاک خورده زیر پای شما می نشیند و مشورت های از این دست به جنابتان می دهد؟! این که یکبار چند شب قبل از تحویل سال نو شما را به بازار رشت می فرستد تا دید و بازدیدی تازه کنید و خیلی زود از بازار خارج شدید، اعتراض های کسبه را که فراموش نکردید؟

اندراحوال پیاده روی های استاندار گیلان

راه گیلان: می گویند یکی از ملوک ؛پارسایی را پرسید کدام عبادت نزد پروردگار افضل است،رند اهل طریقت بلادرنگ پاسخ داد:”تورا خواب نیمروز!”.

ملک بانگ برآورد که این چه عبادتیست از برای من؟!درویش پاسخ داد:تا خلایق لختی بیاسایند…

زبان پارسی را به خاطر وجود همین روایت ها به”شکر تلخ”برای صاحب منصبان تشبیه کرده اند چرا که حاکم و والی وصاحب منصب،توسط حکیمان پارسی گوی بسیار نواخته شده اند…

جناب آقای استاندار؛غرض از بیان این روایت قیاس میان شما و آن ملک نیست،گو این که خودم هم درجایگاه “رند اهل طریقت”و یا پارسای درویش مسلک ننشسته ام.

شما بهتر از من می دانید که مقایسه آدم ها باهم چیزی جز”قیاس مع الفارق”نیست اما برادر بزرگوار، من نمی دانم کدام شیر پاک خورده زیر پای شما می نشیند و مشورت های از این دست به جنابتان می دهد؟! این که یکبار چند شب قبل از تحویل سال نو شما را به بازار رشت می فرستد تا دید و بازدیدی تازه کنید و خیلی زود از بازار خارج شدید، اعتراض های کسبه را که فراموش نکردید؟ همان شب عید هم دوربین ها در پی ثبت لحظات شما و بازار بودند این دفعه هم دوربین ها کاملا خودجوش به دنبال شما روان شدند و از “مردم داری”جنابعالی قصه ها گفتند گویا راه رفتن شما در کوی و برزن نشانه ی احترام به “کرامت انسانی” شده است.

آقای دکتر؛ وقتی رییس جمهور شیطان بزرگ به میان مردم می رود و همبرگر می خورد و به تماشای مسابقه رگبی می نشیند، آیا پیاده روی استاندار جمهوری اسلامی درمیان مردم باید آنقدر عجیب باشد که در بوق وکرنا شود؟! یک روز در همین استان،استاندار گیلان برای پرداخت بخشی از حقوق کارمندان استانداری و سایر ادارات،نزدیک به ۱۷میلیون تومان از بازار رشت قرض گرفت تا شب نخستین عید پس از انقلاب، کارمندها کمتر شرمنده زن و فرزند شوند حالا چه شده که از قدم زدن یک استاندار در میان مردم باید هلهله شادی سردهیم؟

برادر ارجمند؛ حالا که اینقدر وقت دارید تا در میان مردم قدم بزنید ،کمی از وقت تان را هم برای خوانش متون تاریخی کنار بگذارید باور کنید چندان وقت گیر نیست البته اگر دل به شیرینی سخن شیخ اجل “سعدی شیرازی”بدهید. سالار سخن ، در “نصیحت الملوک”اش ۱۵۱ پند از برای حاکمان و دولتداران کنار گذاشت. ای کاش و ای کاش وای کاش…هریک از صاحب منصبان این دیار فقط یک پند از آن ۱۵۱ تا را آویزه گوششان می کردند آن وقت ایران “گلستان”می شد درست مثل اشعار سعدی.

شیخ اجل در یکی از نصایحش می فرماید:”تو برجای آنانی که رفتند و کسانی که خواهند آمدن، پس وجودی میان دو عدم التفات را نشاید.”و در جای دیگر می خواهد که اخبار ملوک پیشین را مطالعه کند تا به سیرت خوب ایشان اقتدا نماید.

جناب والی؛درست قبل از انتصاب شما به عنوان استاندار(بوشهر)؛این کشور بهره مند از نعمت معجزه هزاره سوم بود که ازاین قسم مردم داری های شما بسیار بلدتر بود.هم دشمن فساد بودو هم استاد اقتصاد،درقول و وعده دادن هم کوبنده مثل باد بود،او در تهییج عوام و روشهای پوپولیستی سخنوری دارای اجتهاد بود،اما حالا کجاست؟برادر گرامی؛تاریخ قاضی بی رحمی است این پیاده رویها اگر افاقه می کرد که او با۷۰۰میلیارد دلار درآمد نفتی دولت هشت ساله اش ایران را به باشگاه کشورهای توسعه یافته می برد،نمی برد؟

شیخ اجل در مذمت کاسه لیسان و متملقان می فرماید:”آنکه گوید کلام الملوک، ملوک الکلام؛ اعتماد را نشاید سخن اندیشه گوی و معنی دار.”

آقای دکتر، مردم چشمشان به جمال مسئولانی چون شما به قدر و قاعده نورانیست ای کاش به برکت این ماه عزیز دوتا خبر خوش که در این وانفسا بیش از هرچیزی به دنبالش هستیم و محتاج شنیدنش، از باب رفع بخشی از تنگی معیشت روزانه به ما می دادید. آنها که به شما مشورت دادند تا به میان مردم بروید و تصاویر این حضور را خبر اول کردند آیا از شرمندگی کارگرها و سفره خالی بسیاری از مردم که با سیلی صورتشان را سرخ می کنند خبر دارند؟ شیخ مصلح الدین در جایی دیگر از نصیحت الملوک درباره مشاوران حکام می گوید:”جلیس خدمت پادشاهان کسانی سزاوار باشند که عاقل، پاکدامن، بزرگ زاده، جهاندیده، کارآزموده” باشند.

جناب والی، نگاهی به دوروبرتان بیندازید و ببینید کدامیک از مشاوران و ملازمان شما متصف به این صفاتند؟

خواهشمندم روزی فقط ۱۰ دقیقه وقت بگذارید و نصیحت الملوک سعدی شیرازی را بخوانید، شما تا پله های بالاتر قدرت چندان فاصله ندارید قدرمسلم ازخواندن این پندها ضرر نمی کنید. در آن صورت دیگر حاجتی به پیاده روی شما و حضور خودجوش دوربین ها نیست. هم کارها به قاعده می شوند هم مردم شکرگزار، شما هم به خیر دنیا و آخرتش می رسید باور بفرمایید زیاد کار سختی نیست کافیست که فقط بخواهید..

شما هنوز بسیار جوانید و آتیه ای بلند درپیش دارید به شرطی که در برخی روش های ارتباطی تان تجدید نظر اساسی کنید و هوشمندی جامعه ایرانی بطور اعم و مردم گیلان را بطور اخص، باور کنید….

منبع: پگاه

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.